Fakt, że stale nierdzewne nie ulegają zjawisku korozji, zawdzięczamy obecności warstwy pasywnej. Czym ona jest, skąd się bierze i jakie konsekwencje niesie jej uszkodzenie? Dziś w INOX Polska pochylamy się właśnie nad tą kwestią.
Czym jest warstwa pasywna?
To właśnie ona odpowiedzialna jest za zabezpieczenie stali nierdzewnych przed czynnikami korozyjnymi. Warstwa pasywna, bo to o niej mowa, to warstwa tlenków, która tworzy się na powierzchni stali nierdzewnej, szczelnie do niej przylegając. Jest przezroczysta, cienka i obejmuje cały element.
Jeżeli dane środowisko zawiera tlen, to warstwa ta może samoczynnie się odbudować – po upływie 24 godzin materiał wykazuje już pełną stabilność. Zdolność do odbudowy może zostać jednak zaburzona, np. w sytuacji, gdy stal narażona jest na działanie agresywnych środowisk, jak morska atmosfera o wysokim stężeniu chlorków.
Co jeszcze ma wpływ na trwałość warstwy pasywnej? Najważniejsze w dbałości o warstwę ochronną jest odpowiednie konserwowanie powierzchni stali. Przed wykonaniem realizacji warto również dokładnie sprawdzić właściwości danej stali i wybrać materiał dostosowany do specyfiki środowiska, w jakiej będzie umieszczony.
Pasywacja stali nierdzewnej
Zdarza się, że naturalna odporność stali na korozję jest niewystarczająca. Co wtedy zrobić? Cienką i podatną na zniszczenia warstwę pasywną można wzmocnić poprzez proces pasywacji, czyli chemiczne lub elektrochemiczne zabezpieczenie powierzchni stali. Według badań, prawidłowo przeprowadzona pasywacja prowadzi aż do kilkukrotnego wzrostu grubości ochronnej warstwy. Co ważne, proces ten nie wprowadza żadnych zmian kształtu czy struktury powierzchni – modyfikacji ulegają jedynie właściwości przeciwkorozyjne.
Pasywację stosuje się często po różnych procesach przemysłowych stosowanych w obróbce stali nierdzewnych. Dobrym przykładem jest tu np. spawanie, podczas którego materiał traci swoją naturalną zdolność do samoistnej regeneracji warstwy pasywnej.
Aby proces pasywacji przebiegł prawidłowo, niezbędne jest dokładne wyczyszczenie powierzchni po spawaniu czy innych, inwazyjnych działaniach.
Comments are closed.