Czy stal nierdzewna faktycznie jest w pełni odporna na korozję? Eksperci rozprawiają się z najpopularniejszymi mitami

Materiałoznawstwo jako część szeroko pojętej wiedzy budowlanej z pewnością nie należy do najprostszych, a niektóre popularne w branży określenia i skróty nawet specjaliści rozumieją czasami zbyt dosłownie. W przypadku stali nierdzewnej stosunkowo często dochodzi do nieporozumień pomiędzy specjalistami sprzedaży elementów wykonanych ze stopów stali nierdzewnej a zamawiającymi. Wbrew temu, co mogłoby się na pierwszy rzut oka, stal nierdzewna może ulec korozji (rdzewieniu). Jednak korozja pojawi się tylko w specyficznych, wynikających najczęściej z ludzkich błędów – złego doboru materiału.

Nieprawidłowa obróbka oraz zanieczyszczenie powierzchni mogą sprawić, że pojawi się rdza

Proces produkcji stali nierdzewnej wymaga skrupulatnego dochowania wszystkich, ściśle określonych procedur. W przeciwnym wypadku gotowe elementy albo nie nabiorą odpowiednich właściwości, albo bardzo szybko je stracą. Według ekspertów z firmy INOX Polska, zajmującej się importem i dystrybucją wyrobów ze stali nierdzewnej, niektórzy producenci nie dbają wystarczająco o specyfikację swoich produktów. Zdarza się, że stosują metody hutnicze charakterystyczne dla innych typów stali, które przy gatunkach nierdzewnych nie sprawdzają się wystarczająco dobrze. Kolejnymi problemami są nieprawidłowości podczas składowania i transportu, a także drobinki innych materiałów przedostające się do zewnętrznych warstw stali nierdzewnej. Nawet niewielkie ilości czarnej stali zwiększają podatność całego elementu na korozję. Dlatego dystrybutorzy bardzo starannie wybierają, z którymi importerami oraz producentami nawiązują stałą współpracę. Istotnym aspektem jest odpowiednie magazynowanie gotowych produktów ze stali nierdzewnej. Firma INOX Polska posiada prawidłowo dostosowaną powierzchnię magazynową i logistyczną przeznaczoną tylko dla produktów nierdzewnych.

Specyfikację stali nierdzewnej trzeba dobierać stosownie do warunków, jakie panują w miejscu eksploatacji

Kiedy finalny efekt odbiega od przyjętych założeń, należy przeanalizować przyczyny problemów. Zamawiający również nie stronią od pomyłek, często kierując się wyłącznie ceną i nie poświęcając wystarczająco dużo uwagi szczegółowej specyfikacji technicznej. Stal nierdzewną dzieli się na 4 podstawowe rodzaje, w zależności od jej składu chemicznego oraz metody wytwarzania. Są to:

  1. stal austenityczna

  2. stal ferrytyczna

  3. stal ferrytyczno-austenityczna

  4. stal martenzytyczna

Dodatkowo do każdej z wyżej wymienionych grup przynależy od 4 do 16 gatunków! Łącznie, według Europejskiej Normy EN 10088, istnieje aż 31 gatunków stali nierdzewnej o różnych, specyficznych właściwościach. Dlatego takie wyroby jak rury, elementy balustrad, płaskowniki czy też inne elementy konstrukcyjne, oraz osprzęt żeglarski muszą posiadać odpowiednie parametry dostosowane do ; odciążeń, warunków atmosferycznych. Specjaliści z INOX Polska z pewnością potrafią wskazać, która stal najlepiej nada się do konkretnego zadania.

Comments are closed.