Czyszczenie stali nierdzewnej inox. Jak to robić?

Stal nierdzewna inox, podobnie jak inne pozostające w użyciu materiały, musi co jakiś czas przejść mały „lifting”. Dziś w INOX Polska podpowiemy wam, jak najskuteczniej czyścić stal nierdzewną w warunkach domowych. Co stosować do uzyskania jak najlepszego efektu, a których sposobów lepiej się wystrzegać? Wyjaśniamy!

 

Jak czyścić stal nierdzewną inox – podstawy

Każdy środek naniesiony na element wykonany ze stali nierdzewnej musi zostać dokładnie spłukany, a powierzchnia – wytarta do sucha. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet dedykowanie stali nierdzewnej preparaty należy dawkować z rozmysłem i zgodnie z zaleceniami instrukcji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku środków na bazie chlorków. Ich nieodpowiednie zastosowanie, np. zbyt długie trzymanie na powierzchni lub niedokładne spłukanie, może prowadzić do powstania korozji. Niech więc nie zwiedzie nas adnotacja „odpowiedni dla stali nierdzewnej” – w dalszym ciągu musimy zachować czujność!

 

Czyszczenie stali nierdzewnej inox w domu

Aby czyszczenie stali nierdzewnej w domu było efektywne, należy zastosować się do kilku zasad. Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniej ściereczki czy gąbki. Najlepiej, aby do czyszczenia używać elementów miękkich lub wykonanych z takich tkanin- delikatna struktura uchroni powierzchnię przed zarysowaniami. Drugą ważną sprawą jest środek do czyszczenia. Optymalnym wyborem będą tu wszystkie preparaty dedykowane dla chromu i stali nierdzewnej, w tym wszelkie pasty na bazie wosków, aerozole czy środki z olejami w składzie (mineralne, silikonowe, parafinowe). Do pielęgnacji można używać także preparatów przeznaczonych do czyszczenia szyb.

 

Chcąc zachować elementy ze stali nierdzewnej inox w jak najlepszej kondycji, powinniśmy unikać:

  • preparatów przeznaczonych do czyszczenia srebra,
  • środków bielących,
  • preparatów chemii budowlanej o silnym działaniu, np. środków z zawartością kwasu solnego,
  • zmywaków wykonanych z wełny stalowej,
  • środków będących koncentratami, które zawierają chlor.

Co dalej? Kontynuację znajdziecie w drugiej części naszego poradnika.

 

Comments are closed.