Czyszczenie stali nierdzewnej. Jak to robić? cz. 2

W pierwszej części skupialiśmy się na czyszczeniu stali nierdzewnej inox w warunkach domowych. Dziś INOX Polska odpowie na pytanie, w jaki sposób konserwuje się elementy architektoniczne czy konstrukcje zewnętrzne wykonane z tego właśnie materiału.

 

Stal nierdzewna INOX a elementy architektoniczne

Aby stal nierdzewna INOX zachowała swoje właściwości, konieczne jest jej systematyczne i dokładne, zgodne ze standardami, czyszczenie. Dlaczego jest to aż tak ważne? Choć nazwa stali inox może sugerować całkowita odporność na korozję, to ta może się niestety w sprzyjających warunkach pojawić.

Najczęstszą przyczyną występowania rdzy jest osad z cząstek żelaza. Na elementach architektonicznych pojawia się zazwyczaj w dwóch postaciach: pyłku z powietrza atmosferycznego oraz w rezultacie obróbki stali czarnych, które w momencie tej obróbki znajdowały się blisko stali nierdzewnych. Zarówno jeden, jak i drugi typ zabrudzeń powinien być bardzo szybko usuwany z powierzchni, inaczej mogą przyczynić się do tworzenia rdzawych plam i nacieków.

Czyszczenie powierzchni powinno być wykonywane zwłaszcza w miejscach, gdzie występuje agresywne środowisko i silnie zanieczyszczona atmosfera (miejska, nadmorska, przemysłowa).

 

Konstrukcje zewnętrze ze stali nierdzewnej

Zazwyczaj nie zaprzątamy sobie głowy czyszczeniem budynków, gdzie elewacja jest częściowo wykonana ze stali nierdzewnej inox – te kwestie rozwiązuje bowiem deszcz. Zdarza się jednak, że takie okresowe czyszczenie jest niewystarczające. Na osady narażone są zwłaszcza te elementy, które pozostają w częściowym ukryciu przed deszczem, jak np. barierki pod zadaszeniami. To właśnie na ich powierzchni najczęściej pojawiają się osady z pyłów powietrza powodujące miejscową korozję.

 

Czyszczenie stali nierdzewnych inox – podstawowe zasady

  • Konserwacja jest niezbędna do utrzymania mechanizmu samonaprawczego stali nierdzewnej
  • Czyszczenie stali inox powinno odbywać się systematycznie
  • Czyszczenie elementów ze stali nierdzewnej inox powinno odbywać się zwłaszcza w miejscach, gdzie jest duża styczność z solą drogową (balustrady na zewnątrz budynków).

Comments are closed.