Stal Inox. Kompendium wiedzy

Stal Inox. Kompendium wiedzy

Stal odporna na korozję otwiera przed nami świat zupełnie nowych możliwości. Realizacje, które wcześniej wykańczano przy użyciu słabszych materiałów, dziś zachwycają wytrzymałością właśnie dzięki wykorzystaniu niezawodnej stali nierdzewnej. Zastanawiasz się, czym jeszcze może zaskoczyć Cię ten materiał? Oto krótkie kompendium wiedzy!

Metody łączenia stali nierdzewnych INOX

W przypadku spajania ze sobą poszczególnych części ze stali nierdzewnej, możemy wyróżnić aż kilka możliwości. Najpopularniejszą metodą jest niewątpliwie spawanie, które choć charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, to wyklucza już szansę na demontaż. Cały proces spawania przebiega w siedmiu etapach, takich jak:

  • Przygotowanie do spawania
  • Cięcie Mocowanie
  • Sczepianie Spawanie
  • Obróbka po spawaniu
  • Kontrola jakości

Równie często spotkać można połączenia śrubowe, gwarantujące łatwy montaż przy jednocześnie dużej wytrzymałości. W kwestii łączenia stali nierdzewnych, szczególnie przy pokryciach dachowych, dominuje za to lutowanie. Stale nierdzewne możemy także łączyć za pomocą zaciskania mechanicznego oraz klejenia.

Czyszczenie stali nierdzewnych INOX

Materiały wykonane ze stali nierdzewnych można w prosty sposób wyczyścić. Zauważyłeś na blasze potężnych rozmiarów graffiti? W takim przypadku wystarczą środki do usuwania powłok malarskich, i to zarówno te alkaliczne, jak i na bazie rozpuszczalników. Zwykłą wodą z płynem usuniemy z kolei odciski palców czy plamy po tłustych substancjach, jak np. oleje. Warto także pamiętać, że po wykonaniu czyszczenia, stal INOX należy obficie spłukać wodą i – w miarę możliwości – wytrzeć do sucha.

Rdzewienie stali nierdzewnych INOX

Niestety, choć sama nazwa wskazuje zupełnie coś innego – zdarza się, że w wyniku różnych niedopatrzeń, może dojść do korozji. Co zatem dokładnie może przyczynić się do takiego procesu? Specjaliści wskazują przede wszystkim na niewłaściwą obróbkę materiału, brak okresowego czyszczenia powierzchni czy nieumyślne wprowadzenie zanieczyszczeń przez człowieka. Jeśli jednak zadbamy o właściwie standardy pracy na każdym etapie obcowania z materiałem, ewentualne rdzewienie nie powinno stanowić już żadnego problemu.

Comments are closed.