Rury nierdzewne ze szwem i bez szwu. Co warto wiedzieć?

Skomplikowane konstrukcje i budowle bez rur nierdzewnych? To niemożliwe! Rury, szczególnie te stalowe, są elementem wykorzystywanym w różnorodnych sektorach przemysłu: od transportu, przez instalacje wodne i gazowe, aż po artystyczne montaże. Dziś w INOX Polska przyjrzymy się rurom nierdzewnym ze szwem i bez szwu. Do czego się je wykorzystuje, czym się od siebie różnią i jakie są ich zalety? Sprawdzamy!

 

Rury nierdzewne – ze szwem czy bez szwu?

Historia rur ze szwem sięga początku XIX wieku, kiedy to opracowano metodę produkcji modeli zgrzewanych doczołowo. Jak to wyglądało w praktyce? W pierwszej kolejności formowano rurę ze zwijania taśm stalowych, a następnie poddawano ją zgrzewaniu ogniowemu. Dziś ten proces wygląda nieco inaczej, niemniej oparty jest na podobnych schemacie: rury tworzy się m.in. z arkuszów blach, a ich krawędzie łączy się za pomocą wysokiej temperatury. Rury ze szwem można także zespoić za pomocą zgrzewania na zakładce, na walcarce ciągłej lub w trakcie procesu spawania elektrycznego.

Rury bez szwu to „młodsza siostra” tradycyjnych rur. Od swoich poprzedniczek różnią się zastosowaniem walca roboczego do wykrojów w materiale, przez co nie występuje w nich żadne łączenie.

 

Rury nierdzewne ze szwem lub bez szwu – jakie zalety?

Gdy mówimy o zaletach rur ze szwem, pierwsze, co przychodzi na myśl, to wielkość średnicy. Modele tego rodzaju można bowiem produkować w naprawdę dużych rozmiarach, do tego ich ceny są bardzo atrakcyjne – co pozostaje nie bez znaczenia szczególnie przy mocno rozbudowanych projektach.

Rury bez szwu charakteryzują się z kolei niezwykłą wytrzymałością, przez co wykorzystywane są w gałęziach przemysłu wymagających niezwykłej precyzji i mocy materiału. Takie rury nie stwarzają żadnego ryzyka przepuszczenia, stąd stosuje się je w różnego rodzajach instalacjach, np. gazowych. Zaleca się je również przy budowie rurociągów.

Rury nierdzewne to element, który znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Pytanie jednak brzmi: gdzie znaleźć najlepsze materiały, które oprócz wysokiej jakości zaskoczą jeszcze atrakcyjną ceną? Jedną z firm zajmujących się dystrybucją rur nierdzewnych ze szwem i bez szwu jest Inox Polska z siedzibą w Tychach.

Comments are closed.