Rury nierdzewne. Co warto wiedzieć?

Materiały ze stali nierdzewnej to dziś jeden z filarów przemysłu. Z tej okazji warto bliżej przyjrzeć się rurom nierdzewnym, które dzięki swoim innowacyjnym właściwościom zaskakują kolejnych przedsiębiorców i konstruktorów.

Rodzaje rur nierdzewnych

Największy dostępny asortyment rur ze stali nierdzewnych stanowią te spawane ze szwem. Co to dokładnie oznacza? Takimi rurami nazywamy wszystkie wyroby hutnicze o przekroju pierścieniowym poprzecznym, które wyróżniają się także dużą długością. Mechanizm w najprostszy sposób wytworzymy za pomocą zwinięcia arkusza blachy w rurę, a następnie połączenia go szwem w odpowiednim punkcie styku.

Wyróżniamy następujące rodzaje rur spawanych:

  • rury instalacyjne ze szwem, służące do zastosowań ciśnieniowych,
  • rury instalacyjne ze szwem, przeznaczone dla przemysłu spożywczego i chemicznego,
  • rury balustradowe ze szwem, przeznaczone do zastosowań ogólnotechnicznych oraz mechanicznych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W zależności jednak od samej metody wytwarzania, rury ze szwem ze stali nierdzewnych mogą być dostarczane w stanie wyżarzonym lub bez wyżarzania. Choć samo określenie brzmi tajemniczo, w rzeczywistości mowa o procesie termicznym, którego głównym celem są działania takie jak zmiękczanie stali, regeneracja przegrzanej struktury czy też usunięcie naprężeń wewnętrznych powstałych przy formowaniu czy spawaniu rur. Cała procedura przebiega w następujących etapach – najpierw dochodzi do nagrzewania do temperatury austenityzowania, między 800ºC a 950ºC, w zależności od rodzaju stali, a następnie stopniowego wychładzania. Efekt? Zwiększona odporność materiału na korozję oraz możliwość prostej obróbki plastycznej na zimno!

Co więcej, dostępne są także rury bezszwowe, które w zależności od ich przeznaczenia dzielimy na:

  • rury bezszwowe dedykowane do zastosowań ciśnieniowych,
  • rury bezszwowe, dedykowane dla zastosowań ogólnotechnicznych oraz mechanicznych.

Sprawdzony oraz wysokiej jakości materiał to warunek powodzenia każdego projektu. INOX Polska specjalnie dla Ciebie dostarczy wyjątkowe produkty, takie jak rury ze stali nierdzewnej, dzięki którym wykończysz każdą realizację. Najlepsza jakość jest w Twoim zasięgu!

Comments are closed.