Podkładki nierdzewne. Co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć?

Małe przedmioty, wielkie efekty – tak w skrócie można opisać działanie podkładek nierdzewnych, które razem ze śrubami oraz nakrętkami należą do grupy elementów złącznych. Dziś przyjrzymy się bliżej właśnie tym niewielkim detalom.

 

Podkładki nierdzewne – charakterystyka

Czym są podkładki nierdzewne? Najogólniej mówiąc, są to elementy, które umieszcza się pomiędzy mocowanym detalem a śrubą. Ich zadaniem jest zabezpieczenie materiałów przed wgnieceniem, a także zarysowaniami powstającymi podczas mocnego dokręcania śrub. Choć podkładki nierdzewne wydają się niepozorne, w rzeczywistości na ich „barkach” spoczywa całkiem spora odpowiedzialność – zapewniają bowiem właściwe rozłożenie sił w przypadku podłoży plastycznych.

 

Właściwości stali nierdzewnej

Te wyjątkowe cechy elementów byłby jednak niczym istotnym, gdyby nie materiał, z jakiego wykonano same podkładki. Stal nierdzewna, bo to o niej właśnie mowa, od lat zachwyca projektantów i inżynierów nieograniczonymi możliwościami, jakie ze sobą niesie. W czym jednak konkretnie tkwi jej wyjątkowość? Ze względu na zawartość chromu, wynoszącą przynajmniej 11%, stale z tej grupy są odporne na niszczenie pod wpływem np. chemicznej reakcji ze środowiskiem. To jednak nie wszystko. Stal nierdzewna, oprócz wysokiej odporności na działanie korozji, wykazuje także dużą wytrzymałość na skrajne temperatury. Zachwyca także atrakcyjnym wyglądem – co w połączeniu z brakiem żmudnej i kosztownej konserwacji czyni z niej niemal materiał idealny!

 

Podkładki nierdzewne a elementy złączne

Podkładki nierdzewne należą do grupy, którą nazywamy elementami złącznymi. Wśród detali ze stali nierdzewnej, wyróżniamy jeszcze łączniki gwintowane i niegwintowane, takie jak śruby, nakrętki, podkładki, wkręty do metalu i drewna, blachowkręty, pręty gwintowane oraz nity zrywalne.
Elementy złączne wykonane są z materiału A2 lub A4.

Comments are closed.