Bez szwu czy ze szwem? Metody wytwarzania rur nierdzewnych

Wydrążony walec z otworem o obwodzie zamkniętym – nie brzmi porywająco, prawda? Tymczasem rury nierdzewne, bo to ich dotyczy właśnie ta definicja, zaskakują mnogością zastosowań oraz stale ulepszanymi parametrami. Jakie są ich rodzaje i gdzie się sprawdzą? Dziś w Inox Polska rozwiewamy te wątpliwości!

Rury nierdzewne – oferta

Rury nierdzewne występują w wielu wymiarach i długościach. Dzięki tak szerokiej ofercie, z powodzeniem dopasujemy je do niemal każdego projektu. Co więcej, dużą różnorodność możemy spotkać także w kwestii kształtów – bo choć dominują głównie tradycyjne formy, to w realizacjach pojawiają się również rury prostokątne, w kształcie elipsy czy kwadratowe.

Rury nierdzewne a metody wytwarzania

Mówiąc o rurach, należy wspomnieć o dwóch podstawowych grupach, na jakie je dzielimy – a mianowicie na rury ze szwem i bez szwu. Czym konkretnie się od siebie różnią? Przede wszystkim technologią wytwarzania, która wpływa na końcową wytrzymałość oraz właściwości produktu. Warto przyjrzeć się im bliżej:

  • Rury bez szwu pojawiły się w przemyśle już pod koniec XIX wieku. Choć wytwarza się je na wiele sposobów, spośród których można wyróżnić chociażby walcowanie w walcarce skośnej czy metodę wyciskania pod prasą, to efekt jest zawsze taki sam. O czym mowa? Chodzi o brak jakiegokolwiek łączenia, co zdecydowanie wpływa na wysoki standard wyrobu. Rury bez szwu doskonale sprawdzają się jako elementy konstrukcyjne – charakteryzuje je bowiem niezwykła wytrzymałość.

  • Rury ze szwem jako pierwsze zdominowały rynek – ich powstanie datujemy na 1825 rok. W dawnych czasach uzyskiwano je poprzez zwijanie taśm stalowych, które obecnie zostało wyparte przez metody takie jak zgrzewanie na zakładkę czy na styk, popularne jest także spawanie elektryczne. Co więcej, nowoczesna technologia nie tylko znacząco ułatwiła cały proces, ale i polepszyła jakość łączenia. Dzięki temu postępowi, dziś rury ze szwem możemy z powodzeniem stosować w wielu gałęziach przemysłu. Niewątpliwą zaletą tych produktów jest także ich atrakcyjna cena oraz możliwość zapewnienia im bardzo dużych średnic.

Rury nierdzewne – zastosowanie

Wytrzymałość oraz niezwykła odporność na działanie czynników zewnętrznych sprawiły, że dziś na próżno szukać branż nie korzystających z możliwości, jakie stwarzają rury nierdzewne. Stosuje się je przy budowie instalacji służących do przewodzenia cieszy i gazu, a także do już wcześniej wspomnianego tworzenia konstrukcji, np. w przemyśle lotniczym.

Comments are closed.