Spawanie stali nierdzewnych. Tego mogłeś nie wiedzieć!

Uniwersalna, odporna na korozję i o niezwykle szerokich możliwościach zastosowania. Stal nierdzewna, bo to o niej właśnie mowa, ze względu na swoje właściwości ceniona jest w niemal każdej gałęzi przemysłu. Jak jednak wygląda jej spawanie oraz czy wymaga ono specjalnego przygotowania? Sprawdź to razem z Inox Polska!
 

Przygotowanie stali nierdzewnej do spawania

Zanim przystąpimy do spawania stali nierdzewnych, musimy zapewnić materiałowi odpowiednią ochronę przed zanieczyszczeniem innymi metalami, szczególnie stalami niestopowymi i niskostopowymi. Dlaczego jest to aż tak ważne? Dopuszczając się do zanieczyszczenia, musimy liczyć się z myślą, że na powierzchni powstaną miejsca rozwoju ognisk korozji.
 

Stal nierdzewną chronimy za pomocą:

  • Stosowania specjalnych folii ochronnych – jeśli chcemy spawać przy tej formie ochrony, musimy pamiętać o usunięciu folii w miejscu wykonywania połączeń;
  • Odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni składowania elementów w trakcie wykonywania prac montażowych. Można to zrobić za pomocą folii ochronnych oraz podkładek gumowych czy drewnianych.

 

Spawanie stali nierdzewnych a mocowanie

Ze względu na szczególne właściwości fizyczne stali nierdzewnych (niski współczynnik przewodności cieplnej i wysoki współczynnik liniowej rozszerzalności cieplnej), spawanie takich powierzchni wymaga bardzo dokładnego mocowania elementów. Jak dokładnie powinno przebiegać? Przede wszystkim, należy zadbać o to, aby mocowanie elementów nie miało bezpośredniego kontaktu z elementami wykonanymi ze stali czarnej. W innym przypadku może dojść do zanieczyszczenia powierzchni stali drobinami soli czarnej, co z kolei prowadzi do powstania ognisk korozji. Niedokładne mocowanie podczas spawania może spowodować również odkształcenie elementów i powstanie niezgodności spawalniczych.
 

Stale nierdzewne: dlaczego podczas spawania musimy chronić grań spoiny?

Odpowiednie zabezpieczenie czy mocowanie to nie jedyne wymagania, jakie przy spawaniu stali inox muszą zostać spełnione. Kolejnym ważnym aspektem jest ochrona grani spoiny przed utlenianiem, szczególnie podczas spawania metodami TIG oraz MIG/MAG. Jeśli tego nie zapewnimy, ciepło powstające podczas spawania spowoduje częściowe utlenienie powierzchni w formie kolorowych przebarwień. Powstała warstwa tlenków powinna zostać ograniczona lub usunięta po spawaniu, inaczej może zniszczyć odporność na korozję wokół spoiny. Istnieje kilka sposób na likwidację przebarwień: trawienie, szlifowanie, piaskowanie lub szczotkowanie.

Comments are closed.