Sprzęt żeglarski kojarzy Ci się jedynie ze spokojnymi jeziorami oraz morską bryzą? To błąd! Ze względu na wysoką jakość materiałów, z jakich jest wykonywany, osprzęt z powodzeniem znajduje zastosowanie także w wielu gałęziach przemysłu. Oto kilka faktów na temat sprzętu żeglarskiego, które warto znać!
Duża grupa elementów
Sprzęt żeglarski to niezwykle szeroka gama rozmaitych produktów. Co więcej, zaliczamy do niej zarówno elementy sprawdzające się tylko na wodzie, np. wlewy czy przejścia burtowe, jak i te, które z powodzeniem wykorzystuje się także w inny sposób. Są to m.in. szekle, liny stalowe, karabińczyki czy śruby rzymskie.
Sprzęt żeglarski a korozja
A jak to wszystko wygląda w kwestii materiałów? Sprzęt żeglarski wykonuje się ze stali nierdzewnej A2 oraz kwasoodpornej A4, co zapewnia mu wysoką wytrzymałość oraz odporność na rdzewienie. Nie oznacza to jednak, że jest on całkowicie niepodatny na działanie korozji. Jak się okazuje, wysokostopowa stal austenityczna, jaką jest m.in. stal kwasoodporna, również może niemile zaskoczyć procesem niszczenia powierzchni. Oto rodzaje korozji, na jakie jest narażona:
Korozja ogólna, zwana również korozją równomierną – z tym rodzajem korozji zetknął się w swoim życiu niemal każdy, kto choć raz miał do czynienia z produktami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Korozja tego rodzaju powoduje zmniejszenie się masy oraz grubości materiału.
Sama nazwa wzięła się z kolei od przebiegu całego procesu – korozja ogólna zachodzi bowiem w sposób stopniowy oraz jednolity.
Korozja wżerowa – korozja tego typu charakteryzuje się tym, że powoduje na powierzchni materiałów ubytki w postaci wżerów. W przypadku stali kwasoodpornych i nierdzewnych, jej pojawienie się oznacza uszkodzenie pasywnej warstwy tlenkowej w miejscu powstałego wżeru.
Korozja międzykrystaliczna – ten rodzaj korozji wielu specjalistów uważa za bardzo niebezpieczny. Wszystko ze względu na trudności, jakie występują przy próbach określenia stopnia jej zaawansowania. Jak to możliwe? Korozja międzykrystaliczna powoduje uszkodzenie powierzchni, nie generując przy tym zmniejszenia wagi ubytku materiału.
Sprzęt żeglarski nie tylko na wodzie
To, co jeszcze może zadziwiać w sprzęcie żeglarskim, to wszechstronność jego zastosowań. Wiele spośród takich elementów wykorzystuje się bowiem w przemyśle spożywczym, a także w budownictwie czy… świecie sztuki.
Warto pamiętać, że najwyższej jakości sprzęt żeglarski to gwarancja, że nasze plany – czy to na wodzie, czy w zaciszu zakładu – zawsze zakończą się sukcesem.
Comments are closed.