Blacha nierdzewna. Poznaj jej właściwości

Są takie materiały, które długo musiały czekać na docenienie oraz masowe wykorzystanie w przemyśle. Jednym z nich są właśnie blachy nierdzewne, które od kilkunastu lat sukcesywnie podbijają rynek – i nic dziwnego. Już teraz poznaj ich największe plusy!

Zastosowanie blach nierdzewnych

Blachy nierdzewne – jako materiał – sprawdzą się w wielu obszarach. W budownictwie znajdziemy je w elementach wyposażenia basenów, wind, balustrad czy osłon kolumn, a to i tak zaledwie sam szczyt listy możliwych zastosowań. Blachy doskonale łączą się także z drewnem oraz szkłem, co coraz częściej wykorzystywane jest przez projektantów oraz dekoratorów wnętrz na całym świecie. Właściwości materiału sprawdzą się również… w kuchni. Zdziwieni? Stal nierdzewną, obok niektórych tworzyw sztucznych oraz szkła, z sukcesem można bowiem wykorzystać do wyposażenia miejsc, w których przechowuje się żywność. Przemawiają za tym jej wyjątkowe właściwości, dzięki którym jest niezwykle funkcjonalna oraz łatwa w utrzymaniu czystości – co w branży spożywczej stanowi priorytet. To jednak nie jedyne sektory, gdzie blachy nierdzewne stanowią nieodłączny element wyposażenia. Oprócz przemysłu spożywczego, materiał sprawdza się także w zakładach celulozowych i papierniczych, transporcie, a także przy produkcji energii.

Oferta blach nierdzewnych

Główny podział wyrobów hutniczych ze stali nierdzewnej rozróżnia się na wyroby płaskie oraz wyroby długie. Wyroby płaskie ze stali nierdzewnej możemy z kolei podzielić na taśmy w kręgach, walcowane na gorąco o grubościach od 2,0 do 13,00 mm, lub na zimno, o grubościach od 0,3 do 8,0mm, oraz na blachy o grubości 150 mm oraz szerokości do około 4000 mm. Takie płaskie wyroby dostarcza się do wykończenia powierzchni – a w zależności od stanu, możemy wyróżnić:

  • wykończenie 1D, czyli powierzchnię już po walcowaniu na gorąco, wyżarzaniu oraz trawieniu,
  • wykończenie 2D, czyi powierzchnię po walcowaniu na zimno, następnie wyżarzaniu oraz trawieniu,
  • wykończenie 2B, czyli powierzchnię taką jak w przypadku 2D, wyróżniającą się jednak dodatkowym walcowaniem wygładzającym dla obniżenia chropowatości i podwyższenia jasności powierzchni,
  • wykończenie 2R, czyli powierzchnię po wyżarzaniu jasnym (wyżarzanie bez nalotu), co w atmosferze ochronnej daje nam gładką powierzchnię.

W zależności od potrzeb, oprócz powyższych wykończeń walcowniczych stale nierdzewne mogą być również dostarczane w wielu innych specjalnych wykończeniach powierzchni, takich jak chociażby wykończenie szlifowane (2G), z powierzchnią wzorzystą (efekt skóry itd. – 2M), szlifowane na matowo- szczotkowane (2J) czy w innych wariantach.

Comments are closed.